Pokojové rostliny doladí každý prostor k dokonalosti. Opečováváme je a hýčkáme tak, aby nás těšily svou krásou. Ať už dekorativními listy nebo nádhernými květy. O to víc proto zpozorníme, najdeme-li na svých miláčcích nevítané vetřelce ‒ škůdce pokojových rostlin.
Mohlo by se zdát, že pokojové rostliny jsou na rozdíl od venkovních před škůdci dokonale chráněny. Opak je pravdou. Prostor květináče je omezený, půda se vyčerpává a rostlina nemůže dokonale rozprostřít své kořeny a strádá. Dopřávejme proto svým rostlinám dostatečně velké nádoby.
Škůdci se na rostlinách objevují zpravidla v zimním období. Na rostliny se dostanou z venkovního prostředí, nebo je přeneseme s nově zakoupenými jedinci. Mezi nejčastější škůdce patří:
Mšice
Drobný bezkřídlý hmyz, který saje na listech, kořenech, pupenech a květech rostlinné šťávy. K rizikovým faktorům výskytu mšic patří suchý vzduch a vysoká teplota. Listy se vlivem sání deformují a mšice rovněž mohou přenášet virové choroby. Mšice vylučují sladkou medovici, která způsobuje lesklý povlak listů. Pomůže vynesení rostliny ven a její ošetření insekticidem. V případě menšího napadení lze mšice odstranit mechanicky proudem vody nebo kartáčkem.
Svilušky
Jedná se o drobný, okem téměř nepostřehnutelný hmyz. Vyhovuje mu teplé a suché počasí. Tito mrňousové dokážou v krátkém čase zahubit většinu pokojových rostlin. Podobně jako mšice sají na jednotlivých částech rostlin. Jejich přítomnost poznáme podle žlutých nebo bílých skvrn na listech. Listy začínají uvadat, postupně žloutnou až hnědnou a nakonec upadají. Svilušky se velmi rychle množí. Jedna samička naklade téměř stovku vajíček, z nichž se za tři dny líhnou nové svilušky. Proti sviluškám můžeme zakročit pomocí chemie nebo využít rady našich babiček. Pomůže aplikace odvaru z heřmánku nebo cibule.
Vlnatky
Tento škůdce se celým jménem nazývá červec vlnatý. Růžové nebo béžové jedince chrání kabátek, který připomíná chomáč vaty. Odtud získaly vlnatky své jméno. Škůdce je asi 2 až 3 mm velký, samičky nemají křídla, ale samečci jsou okřídlení. Škodí zejména v zimě, kdy je v panelových domech teplo a sucho. Vlnatky napadají všechny pokojové rostliny, nejvíce jim chutnají orchideje, kaktusy a palmy. Při napadení se doporučuje odstraňovat vlnatky pomocí tamponu namočeném v oleji. Rovněž pomůže přesazení rostliny, neboť vlnatky sají i na kořenech.
Štítenky
Štítenkám prospívá teplé a suché klima. Škodlivé jsou samičky. Ty sají na rostlinách a zapříčiňují jejich usychání. Vylučují sladkou šťávu, která na rostlinách vytváří lesklý povlak. Napadená místa se doporučuje ošetřit mýdlovým roztokem.
Molice
Molice jsou drobné, maximálně 2 mm velké, okřídlené bílé mušky. Na pokojových rostlinách se živí sáním šťávy. Ukrývají se na spodních částech listů. Přemnožených molic se zbavuje jen těžko. Napadají zejména rostliny, které jsou často přelévané. V zimě proto raději zálivku pokojových rostlin omezíme. Chceme-li omezit množení molic, rozmístíme kolem rostlin destičky s lepivým povrchem. Okřídlení dospělci se na nich zachytí, nepomůžou však proti larvám a vajíčkům. Ty se shromažďují na spodní straně listů. Odtud je lze odstranit pomocí směsi oleje a octa. Případně pomůže aplikace ekologického insekticidu, který se jmenuje NeemAzal.
Chvostoskoci
Jedná se o drobný hmyz, který poznáme podle charakteristického skákání. Nejedná se o škůdce v pravém slova smyslu, živí se spíše odumřelými částmi rostlin. V případě masivního osídlení však chvostoskoci nepohrdnou ani kořeny rostlin. Zbavit se jich můžeme tak, že necháme povrch půdy vyschnout, případně jej obložíme pískem. Přestože rostlinám příliš neškodí, je lepší je odstranit.
Boj se škůdci pokojových rostlin je během na dlouhou trať. Abychom se vyvarovali rizika zavlečení škůdců do našich domácností, mějme na mysli i preventivní opatření. Kupujeme jen zdravé rostliny. Veškeré pokojovky pravidelně kontrolujeme a snažíme se zakročit včas. Prezentovaní škůdci dokážou zničit celé rostliny v krátkém čase, a byla by škoda je vyhodit, když už jsme investovali peníze do jejich pořízení a čas věnovaný péči o ně.